Golf Online

Prirodzený spôsob ako sa vyhnúť zimným chorobám trávnika

Viac ako 90 % greenkeeperov prejavilo záujem pre minimalizáciu výskytu zimných ochorení trávnika využiť postupy Integrated Turf Management  (Program integrovaných postupov, riešení a pokynov v údržbe trávnika, prispôsobených pre riešenia jednotlivých problémov vyskytujúcich sa na trávnikoch).

To znamená  zodpovedajúci výživový program, vybudovanie sacharidových rezerv a proaktívne ošetrenie fungicídmi – to všetko s predpokladom, že zdravý trávnik na preventívnu aplikáciu fungicídov reaguje najlepšie.

Graf ukazuje % výskyt Microdochium Patch v závislosti od aplikovanej účinnej látky.

Najlepšie predpoklady bez problémov prezimovať má iba silný a zdravý trávnik

Interaktívny hlasovací systém v priebehu seminára  ukázal, že 95 %  účastníkov čelilo jesenným alebo zimným  ochoreniam  greenov.  A pre viac ako polovicu z nich je tento problém každoročný.

"Silný a zdravý trávnik má najlepšie predpoklady bez problémov prezimovať, odolať všetkým zimným  a jarným ochoreniam a v novej sezóne vytvoriť konzistentnú hraciu plochu.  Význam  preventívnych opatrení  na jeseň a na začiatku zimy, ktoré pomáhajú chrániť trávnik počas nepriaznivých klimatických podmienok v zimných mesiacoch, je obrovský. "

Prieskum na SALTEXe ukázal , že viac ako 40 % greenkeeperov  verí , že na zvýšenie sacharidových rezerv v rastline  je nevyhnutný zvýšený príjem draslíka a železa.

Primo Maxx - prostriedok na zvýšenie hladiny vo vode rozpustných sacharidov

Dr Watson prezentoval výskum, ktorý dokázal, že použitie prípravku Primo Maxx v jesennom období  môže viesť k zvýšeniu hladiny vo vode rozpustných sacharidov.  Obsah sacharózy, fruktózy a glukózy, ktoré rastlina dokáže ľahko využiť, bol  po aplikácii Primo Maxxu o viac ako 16 % vyšší, než v predchádzajúcej sezóne, kedy Primo Maxx použitý nebol.

„Adekvátna preventívna starostlivosť o trávnik v jesennom období má tiež za následok vyššiu rezistenciu voči chorobám“, povedal .  „Nezávislé štúdie dokázali, že aplikácia prípravku Primo Maxx znížila riziko  ochorenia Patch Microdochium (Fusarium) počas zimy až 70%". Odborníci tento znížený výskyt pripísali vyššej úrovni  sacharidov akumulovaných v tkanivách trávnika.

Jedným z kľúčových atribútov ošetrenia prípravku Primo Maxx je 30 % nárast priemerného počtu chloroplastov v listových tkanivách, o čom svedčí výskum spoločnosti  Syngenta.  A to má za následok nielen  atraktívnejší zelený vzhľad trávnika, ale aj zvýšenie schopnosti listov absorbovať slnečné svetlo a tým pádom k vyššej akumulácii sacharidov.

Rady týkajúce sa výživy

Tento potenciál vyššej akumulácie sacharidov však musí byť zladený s adekvátnou výživou v jesennom období, radí Michael Fance z Everris.

„Zvýšené rezervy sacharidov sú reakciou na zvýšenú hladinu  dusíka.  Ale pozor, nadmerný príjem dusíka vedie k nadmernému rastu a  dodatočnému koseniu,  nová listová plocha s jemnými pletivami    prináša vyššie riziko chorôb a nedostatočne vyvinutú koreňovú zónu..“ varoval . „Výsledkom je znížená hladina sacharidov.“

Michael Fance ďalej prezentuje, že jesenná aplikácia hnojiva s vysokým obsahom draslíka môže prispieť k posilneniu trávniku pred stresujúcim zimným  obdobím.  „Je veľmi dôležité udržať hladinu dusíka na správnej úrovni  a takisto v správnej forme, ktorá pomôže rastline vybudovať si rezervy bez toho, aby to iniciovalo nadbytočný  rast.“ Greenmaster Liquid  High K má síce nízke hladiny dusíka a fosforu, ale dusík dodáva z troch rôznych zdrojov a to prispieva k dosiahnutiu veľmi  konzistentných  výsledkov.

„Okrem toho sa uvoľní  železo, naviazané v pôde. Zlepší to farbu porastu a zdravotný stav. Škála uvoľnených stopových prvkov taktiež prispeje k lepšej kondícii a pripravenosti trávnika na stresové podmienky súvisiace so zimným obdobím.“  Dodáva, že „Everris  Tmax formula zabraňuje vyplaveniu živín  v mokrých jesenných podmienkach a podporuje  rýchlu a kompletnú absorbciu živín do listu“.

U oboch  prípravkov - Greenmaster Liquid High  K a Effect Iron Fe  bolo preukázané, že pomáhajú pri znižovaní ochorenia plesne snežnej Patch Microdochium počas zimy.

Proaktívna fungicídna stratégia

Dr. Simon Watson

Prieskum na seminár SALTEXu ďalej ukázal, že zatiaľ čo väčšina greenkeeperov dokáže preventívnu aplikáciu fungicídov správne načasovať,  tretina z nich stále vyčkáva na objavenie sa príznakov choroby.  Vtedy je však už neskoro,  rastlina je už pod  stresom a hracie vlastnosti ako rýchlosť a konzistencia povrchu sú už vo veľkej miere negatívne ovplyvnené.

STRI  štúdie opakovane preukázali , že rozumne načasované preventívne aplikácie fungicídov  dokážu priniesť lepšie výsledky v zmysle dlhodobejšej  odolnosti voči chorobe, ako aplikácie kuratívne. To znamená  menšiu plochu trávnika zasiahnutého chorobou.  Takisto to môže znížiť  celkový počet fungicídnych aplikácií v  priebehu sezóny“.

Dr Watson prezentoval pokusy v  Birch Grove Golf Club v Essexe , kde aplikácie prípravku Medallion TL (úč.látka Fludioxonil ) počas strednej a neskorej jesene účinne eliminovali akýkoľvek výskyt Patch Microdochium po dobu 90 dní, zatiaľ čo  v neliečených oblastiach sa choroba vyskytla na 25 % z trávnika. Tieto pokusy len zdôraznili dôležitosť výber produktu pri riešení ochorenia trávnika – kedy aj po aplikácii fungicídu s úč. látkou  Iprodion  výskyt choroby  dosahoval 10% z plochy v priebehu 5 týždňoch aj po druhej aplikácii a naviac choroba pretrvala po celú zimu.

„Tiež sa potvrdilo, že aplikácie fungicídov  počas obdobia s vysokým rizikom výskytu  sú nevyhnutné, aby sa zabránilo rozvoju patogénov a vypuknutiu infekcie“.  Viac než 50 % greenkeeperov zapojených do prieskumu SALTEX využívajú prognostický systém GreenCast s  cieľom identifikovať obdobia s najvyšším rizikom ochorenia“.

Kľúčové tipy pre úspešnú kontrolu výskytu zimných ochorení:

Dr Watson sumarizuje:

•    Vytvoriť  sacharidové rezervy počas jesene
•    Zmierniť podmienky, ktoré napomáhajú vzniku a šíreniu Plesne snežnej Microdochium Patch
•    Preventívne použiť  program s účinnou látkou Fludioxonil  
•    Sledovať GreenCast  predpovede – na základe nich aplikovať včas – tj s predstihom
•    Na dosiahnutie 100% pokrytia postrekom doporučuje použiť   Syngenta XC Nozzles
•    Použiť fungicíd aj na jar  - ak sa choroba vyskytuje vo veľkej miere 

Článok bol publikovaný na www.pitchcare.com autorom je Mark Sanderson.